Вітаю у Ольги!
Главная
Вход
Регистрация
Середа, 18.06.2025, 11:48Приветствую Вас Гість | RSS
Меню сайта

Категорії розділу
Відкриті уроки [4]
"Кодування даних" для 5 класу [3]

Наше опитування
Оцініть мою роботу
Всього відповідей: 14

Главная » Статьи » "Кодування даних" для 5 класу

Урок 1-2

Урок № 1-2

Тема: Інструктування з безпеки життєдіяльності та правил поведінки під час роботи в комп’ютерному класі. Повідомлення, дані, інформація, шум. Інформаційні процеси та системи. Роль інформаційних технологій у житті сучасної людини.

Мета: навчальна – закріпити правила поведінки в школі, навчити розрізняти способи подання інформації, сформувати поняття про інформацію, повідомлення, інформаційні процеси;

розвивальна – формувати вміння узагальнювати;

виховна – виховувати відповідальність, самостійність, інформаційну культуру учнів.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: комп’ютерний клас (10 комп’ютерів, операційна система Windows), навчальна презентація, програма Paint.

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап.

ІІ. Інструктаж з техніки безпеки.

Техніка безпеки та правила поведінки в комп'ютерному кабінеті

♦ ♦ Не вмикайте та не вимикайте комп’ютери без дозволу вчителя.

♦ Перш ніж розпочати роботу, розмістить зошит, ручку, підручник так, щоб вони не лежали на клавіатурі чи моніторі, а також не заважали працювати на комп’ютері.

♦ Під час роботи будьте дуже уважні.

♦ Сидіть прямо, на відстані від екрана щонайменше 50—60 см. Лінія зору має бути спрямована до центра екрана.

♦ Працюйте на клавіатурі чистими сухими руками, не натискаючи на клавіші без потреби чи навмання.

♦ Під час роботи не торкайтеся екрана й тильної сторони монітора.

♦ Робоче місце має бути чистим.

♦ Не торкайтеся з’єднувальних проводів та проводів живлення.

♦ Ніколи не намагайтесь самостійно усунути несправності комп’ютера. У разі появи запаху горілого, самовільного вимикання апаратури, незвичних звуків негайно повідомте про це вчителя.

Запам’ятайте! Якщо не дотримувати правил техніки безпеки та поведінки, робота за комп’ютером може завдати шкоди вашому здоров’ю.

♦ Працюйте за комп’ютером не більше ніж 15 хвилин поспіль. Робіть перерви для відпочинку.

♦ У разі появи різання в очах, різкого погіршення зору, болю в пальцях та кистях рук, посилення серцебиття сповістіть учителя про свій стан і за потреби зверніться до лікаря.

♦ Після закінчення роботи закрийте всі активні програми та коректно вимкніть комп’ютер. Приберіть робоче місце.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Розв'яжіть ребус.

Дайте відповідь на питання:

1. Як ви розумієте поняття «інформація», «повідомлення»?

2. Які органи чуття має людина? Для чого вона використовує кожний з них?

3. Яка відмінність між звуком і літерою, між звуком і нотою, між числом і цифрою?

 

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Інформація - це відомості, нові знання, які одержує людина.

Інформація передається за допомогою повідомлень. Повідомлення бувають усними, письмовими, у вигляді рисунків, жестами, спеціальними знаками чи організованими якимось іншим чином.

Прикладами повідомлень є розповідь учителя, лист, покази термометра тощо. За допомогою повідомлень відбувається обмін інформацією між людьми, між людьми і пристроями, між пристроями; обмін сигналами в рослинному і тваринному світі тощо.

Дані — це зрозуміла інформація, яку можна передавати й обробляти.

За формою подання можна виділити такі види інформації:

1) текстова — інформація, яка відображається у вигляді текстів;

2) графічна — картини, рисунки, графіки, діаграми, схеми, фотографії тощо;

3) звукова інформація — усне мовлення, музичні композиції, мелодії, шумові ефекти;

4) умовні жести та сигнали — міміка, сигнали регулювальника на перехресті тощо;

5) комбінована або мультимедійна — інформація, що утворюється як комбінація об’єктів попередніх видів. Прикладом такої інформації може бути фільм.

Фізкультхвилинка.

Один - піднести руки вгору,

Два - нагнутися додолу.

Не згинайте, діти, ноги

І торкайтеся підлоги.

Три, чотири - прямо стати

Будемо відпочивати.

 

Інформація сприймається людиною через органи чуття. Ми отримуємо інформацію за допомогою зору, слуху, нюху, дотику та смаку.

Види інформації.

Вид

Відчуття людини

Орган людини

Звукова

Слух

Вуха

Візуальна

Зір

Очі

Смакова

Смак

Рот

Тактильна

Дотик

Шкіра

Нюхова

Нюх

Ніс

 

 

Завдання.

Подивіться на малюнок та скажіть, якими органами чуття людина сприймає цю інформацію.

Термин «інформатика» (франц. informatique) походить від французських слів information (інформація) та automatique (автоматика) і дослівно означає «інформаційна автоматика». Широко розповсюджен також англомовний варіант цього терміна – "Сomputer science", що означає буквально «комп’ютерна наука»

Інформатика – це наука про інформацію та способи її пошуку, обробки, збереження засобами сучасної комп’ютерної техніки.

Працюємо за комп’ютером.

Виконайте завдання:

  1. Відкрийте малюнок «Розмальовка», що знаходиться в папці 5 клас на Локальному дискуD., за допомогою Paint.
  2. Розмалюйте, обираючи кольори за бажанням.
  3. Збережіть малюнок.
  4. Продемонструйте результат вчителю.

Пояснення вчителя.

— Поясніть, як ви розумієте поняття «інформатика».

Інформатика нерозривно пов’язана з інформаційними процесами, бо вивчає їх. Зверніть увагу на означення поняття «інформатика». У ньому ви побачите основні інформаційні процеси, які й вивчає інформатика.

Інформаційні процеси — обмін відомостями між людьми, людиною та пристроєм, пристроєм та пристроєм, обмін сигналами між живою та неживою природою, у тваринному і рослинному світі.

Перелічимо інформаційні процеси, побудувавши в зошитах схему «Інформаційні процеси».

Пошук інформації.

Для здійснення успішного пошуку людина має чітко сформулювати запитання з потрібної теми про предмет чи явище, звернутися з ним до відповідного джерела, отримати повідомлення та опрацювати його.

Результати пошуку подаються в певному вигляді й обов'язково аналізуються та оцінюються.

Передавання інформації

Інформація передається через канали зв’язку від джерела до споживача (одержувача).

За канали зв’язку можуть правити комп’ютерні мережі (локальні, інтернет), засоби телекомунікації (телефонні лінії, радіотелефони, мобільний зв’язок), а також зовнішні накопичувачі інформації.

Розглянемо це схематично та на прикладі.

— Як ви вважаєте, що ще може бути джерелом інформації, а що споживачем? (Відповіді учнів.)

Для інформації важлива форма її подання. Звичніше виражати інформацію природною мовою спілкування. Одна й та сама інформація може мати різні форми, наприклад відомості про погоду можуть бути висловлені російською або українською мовою, надруковані в газеті чи передані по радіо.

Фізкультхвилинка.

Треба дружно всім нам встати,

Фізкультпаузу почати.

Руки вгору, руки вниз.

Вгору трошки подивись.

Руки склали, як вітряк,

І покрутимося так.

Вище руки підійміть

І спокійно опустіть.

Будем дружно ми сідати

І до праці приступати.

Завдання.

Наведіть приклади способів передачі інформації:

  • від людини до людини;
  • від пристроя до людини;
  • від людини до пристроя;
  • від людини до предмета;
  • від предмета до людини.

Опрацювання повідомлень

Опрацювання повідомлень, як правило, пов'язане з їх зміною.

Повідомлення опрацьовуються під час зміни способу їх подання. Наприклад:

  • Скрипаль, граючи на скрипці, перетворює повідомлення, написані нотами, на звуки.
  • Художник може на комп'ютері перетворити сканований малюнок на електронне зображення.
  • Після перенесення знятого на камеру відео редактор на комп'ютері монтує відеоролик.

Збереження повідомлень – процес переміщення інформації в певне сховище з метою витягання її звідти через деякий час.

Носій повідомлення — будь-який предмет, що його містить та може тривалий час зберігати.

V. Засвоєння знань, формування вмінь.

Додаткове завдання

Заповніть таблицю, вписавши власні приклади до кожного процесу.

Інформаційні процеси

Приклади

 

 

Орієнтовні відповіді

Інформаційні процеси

Приклади

Збереження інформації

Запис у зошиті

Пошук

Робота зі словником

Збирання інформації

Підготовка до огляду новин

Обробка

Редагування фотографій

Передавання

Розмова по телефону

Подання

Оформлення стінгазети

Захист

Встановлення пароля

VII. Підсумки уроку.

Розгадайте ребуси.

VIIІ. Домашнє завдання.

  1. Опрацювати конспект;
  2. Прочитати Розділ 1, п.1.1, п.1.2.

2. Додаткове завдання

Підготувати приклади повної та неповної інформації, достовірної та недостовірної, актуальної та неактуальної.

Категория: "Кодування даних" для 5 класу | Добавил: nano4ka_89 (21.10.2016)
Просмотров: 385 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту
  • Міністерство освіти і науки України
  • Інформатика для всіх
  • Методичний портал
  • Національна освітня платформа "Всеосвіта"
  • Олімпіада з інформатики